WEISSBURGUNDER EXKLUSIV r.2022, Weingut Hirtl

22.08.2023

     Nedávno mi volal můj dobrý známý a napůl zoufalým a napůl vyčítavým hlasem mi říká: "Nemám doma ani jednu láhev vína. Víš, jaké to je??" 😮

Při té představě jsem se lehce vyděsil a popravdě odpověděl: "Nevím 🤷 Ale rozhodně Tě v tom nenechám!" 💪

Mezi víny, kterými chtěl doplnit zásoby pro posezení s přáteli, byla i novinka v nabídce - WEIßBURGUNDER (Rulandské bílé) Exklusiv r.2022 z Weingut Hirtl. A já si uvědomil, že jsem vám jej zde ještě nepředstavil. S potěšením to tedy napravím.

Někteří z Vás měli možnost se s ním seznámit již na letošním ročníku tradiční degustace VÍNO & LÁSKA v zahradním posezení Hostince U Vlachů v Jamném. A pokud jste tu možnost neměli, nebo jste se k vínu přes to množství nedostali...anebo dostali, ale už si jej nevybavujete, zde je 👇

Hrozny pro toto víno zrají na jižně orientované vinici Kirchberg (severní část Poysdorfu po levé straně při cestě do ČR), kterou tvoří lehká sprašová půda. Ta má svůj nezanedbatelný vliv na výsledný elegantní a ovocný projev Weißburgunderu (mezinárodně Pinot blanc, nebo-li u nás známé jako Rulandské bílé).

Po sklizni a zpracování zraje víno v nerezových tancích po dobu šesti měsíců na jemných kvasničních kalech.

Víno je světlé, slámově žluté barvy s velmi příjemnou viskozitou na vnitřních stěnách sklenice. K rozvinutí vůně je zapotřebí dát trochu prostoru a času. Za to vás pak odmění aroma zralého sadového ovce s pozadím ananasu, maracuje či žlutého melounu. Na chuti, která si velmi příjemně notuje s vůní, budete cítit krémovost a hutnost, zároveň se svěžest s příjemně vyváženou kyselinkou, která dodá vínu potřebnou šťavnatost. A právě ta Vás bude nenápadně ponoukat k dalšímu doušku. Je to styl vína, který budete chtít s každým dalším napitím objevovat a zároveň si jej budete užívat. Ale nebudete chtít se z něj opít, protože to by byla škoda.

Na to, jaký vám víno poskytne zážitek v kombinaci vůně a chuti, je za velmi příjemnou cenu 209,- (stejně, jako ve vinařství) k dostání osobně v Hostinci u Vlachů v Jamném u Tišnova, nebo v e-shopu MiKwine.cz na tomto odkazu. 


MiK, 22.8.2023