Zweigelt EveryDAYS r.2021 Weingut Keringer

04.01.2023

     Praví se, že jedna láhev červeného vína dokáže nahradit 10 semestrů studia filosofie 🧑‍🎓 Filosofické úvahy poté zřejmě pak směřují v závislosti na dalších okolnostech: společnosti, ročním období, příležitosti, společnosti, doprovodné krmi, ale taktéž na kvalitě vína 🍷

        Zweigelt ročníku 2021 se na první pohled může zdáti ještě mladý a tudíž filosofie z něj pramenící by mohla být ještě nedozrálá a věkem naivní. Ovšem nenechte se mýlit.

     Weingut KERINGER, který jej má v nabídce, se nachází ve vinařské oblasti Burgenland, mecce to rakouských červených vín. A Zweigelt, jako jedinou z modrých odrůd, zde najdete pod označením Neusiedlersee DAC, což je označení typické odrůdy pro daný region.

   Tento Zweigelt je zařazen v kategorii EveryDAYS. Prostě všednodenní, nekomplikované víno, kdy nechcete, nebo nemáte po náročném dni už sílu dumat nad každým douškem a objevovat komplikované mnohovrstevnatosti, ale jednoduše si chcete víno užít. A přesně takové toto víno je. 

     Tmavě granátová barva s fialovými odlesky, na vůni velmi příjemný charakter černého bobulového ovoce, hořké čokolády a stopy zralých višní. V chuti vás zaujme sametovost, vyváženost, velmi jemné taniny a kulatost. Ovocný charakter, nejvíce podobný kombinaci višní, ostružin a černic v dochuti s příjemnou, neagresivní kyselinkou. Celkovou harmonii podtrhuje částečné zrání v sudech.

      Toto víno si opravdu na nic nehraje, nemá ambici dohánět vína robustní a náročná, ale velmi vyniká v tom, k čemu je určeno - EveryDAYS. A tuto kategorii reprezentuje velmi, velmi důstojně! Kéž by taková vína zvítězila nad nejrůznějšími stáčenými, čepovanými a původem kdoví odkud dovezenými moky. Cena do 8 Euro/láhev.   

MiK, 4.1.2023