WEINVIERTEL DAC AUF TOUR - WIEN 1.3.2023

02.03.2023

      Kdo si chce udělat co možná nejširší obrázek obrázek o ikonické odrůdě dolnorakouských vinic - Vetlínu zeleném 🍇 - může 1️⃣ trpělivě brázdit vesnice a vesničky, navštěvovat vinaře a chutnat a chutnat a chutnat. To zabere dost času. 2️⃣ Nebo si taky může v některé z tamních vinoték zakoupit pár lahví domů a pojmout to jako domácí úkol. Taktéž náročné a navíc: co se zbytkem v láhvi, když to nebude víno Vaší chuti? 3️⃣ Třetí možnost je potkat co nejvíce vinařů na jednom místě.

     A právě pro tento účel již několik let pořádá Regionales Weinkomitee Weinviertel turné Weinviertel DAC. Tato akce má několik cílů a jeden z nich je i představení nového ročníku Grüner Vetliner pod označením Weinviertel DAC. Letošní turné odstartovalo ve středu 1.3. tradičně a symbolicky - v prostorách císařského Hofburgu ve Vídni.

     Na rozdíl od předchozích ročníků měli vinaři kromě několika variant Vetlínů (od sektu, přes základní, DAC, DAC Reserve v několika ročnících...) k degustaci i další odrůdy, které ovšem byly v minoritě. Prim hrál prostě Vetlín. Ochutnávalo se ze špičkových, ručně foukaných sklenic značky #Sophienwald 🍷 , což pozvedávalo celou akci ještě o úroveň výše.

   Navštívit všech 136 přítomných vinařů samozřejmě nebylo v mých silách, ale musel jsem se o to pokusit 😇 . Vše bylo umístěno do pěti krásných sálů, které spojovala chodba s prezentací, ochutnávkou a možností zakoupení regionálních potravin - paštik, pečiva, pomazánek, sýrů a dalších pochutin 🍞 🍖

     Novinkou byla zvláštní sekce Weinviertel DAC Reserve, jež byla přístupná pouze pro zaregistrované obchodní partnery 🤝 . Zde vinaři prezentovali svá nejlepší vína ☝ (samozřejmě v drtivé většině veltlíny) ze starších ročníků. Opravdu krásný přehled toho, co veltlín dokáže, když je o něj náležitě postaráno a dá se mu prostor, čas a ta nejlepší péče! 😊

    Výborná akce, která dává možnost představit vinaře weinviertelského regionu nejen po celém Rakousku. Po Vídni bude následovat v Linz, Götzis, Berlín a Mnichov. Marketing je samozřejmě nejvíce zaměřen na jejich dominantní odrůdu a trpělivá a mravenčí, více než 20letá práce na spojení tohoto regionu a vetlínu pod značkou Weinviertel DAC přináší své ovoce. A to nejen v tom, že vetlíny z Dolního Rakouska jsou známy i za hranicemi Evropy, ale i v přínosu pro tamní cestovní ruch a turismus. A to vedle jejich výborných vín taktéž velmi inspirativní!

MiK, 2.3.2023