WEINVIERTEL DAC 2021 Weingut Tagwerker a Gut Kellerstöckl

14.03.2022

První vína ročníku 2021 od rakouských dodavatelů již v e-shopu MiKwine.cz!

A hned v prvním příspěvku ochutnáme dvě nejžádanější, nejtypičtější vína dolního Rakouska - Veltlín zelený v kategorii DAC.  Pro tento rok budou v e-shopu k dispozici od obou současných dodavatelů, neboť mít jen jeden...to bychom vás ochudili. Každý je jedinečný, svůj a osobitý.

Vetlín je nejtypičtější a nejrozšířenější odrůda celého Rakouska a Dolního Rakouska obzvláště. Který vinař nemá na vinici veltlín, jako by nebyl! V láhvi s označením "Weinviertel DAC" nenaleznete nic jiného než "typický veltlín tohoto regionu". Jeho základní charakteristikou je svěžest, ovocnost zeleného jablíčka, atraktivní pepřnatost a svěží, pikantní kyselinka. A to by měly splňovat všechny veltlíny, na kterých se shodne komise pěti degustátorů, než vetlínu udělí status Weinviertel DAC. 

Prvním z nich je od vinaře Markuse Tagwerkera z Weingut Tagwerker z Herrnbaumgartenu a druhý je od Horsta Schuckerta z Gut Kellerstöckl - Familie Schuckert z Ketzelsdorfu. Oba stejné charakterem a přitom každé jiné. Jak na vůni, tak chuti ucítíte nezaměnitelný, typický dolnorakouský rukopis. Ale bylo by zbytečné dělat tolik veltlínů, kdyby byl každý stejný, že? Proto se od sebe svým charakterem a nuancemi liší. 

Markusův styl je přímočarý, řízný, pikantní a rázný - "tady mě máš a ber nebo nech být". Na nic si nehraje a nesnaží se být tím, čím není a na co by si i zbytečně hrál. Velmi příjemná, svěží vůně čerstvě nakouslého zeleného jablíčka, podpořená kořenitostí. V chuti přesně takový, jaký naznačuje vůně. Šťavnatý s říznější, ale harmonickou kyselinkou, která přesně splní svůj účel - bude vás lákat k opětovnému doušku.

Veltlín Horsta Schuckerta je na rozdíl od Tagwerkerů...jak to říct...laškovnější. Bude si s vámi víc pohrávat a půjde na vás rafinovaněji. Taktéž hraje prim typické sadové ovoce a pepřnatost, vše ovšem zabaleno v lehce, jemnějším koketnějším hávu. Budete na vše přicházet postupně a Horstův veltlín vám k tomu dá víc času.

Oba dva vás ale nakonec stejně svedou, ovšem každý jiným stylem. A to je na vínech a jejich rozmanitosti krásné. Dejte jim ten prostor, nechte se jimi vést a užívejte si všechny jejich finesy. Podlehněte jim. Ostatně, co taky jiného. Jejich odpíráním by přece duše trpěla, nemocná touhou po tom, co si sama zakázala :)

MiK, 14.3.2021