Víno z Tirol? Proč ne!

04.03.2023

      🍇Burgenland, Wachau, Weinviertel...tyto vinařské oblasti asi každý zná. Ale Tirol?? Jeden by asi nečekal, že zde narazí na vinice a víno! A přesto. V malebné obci Tarrenz cca 5km severně od Imstu (a cca 50km západně od Innsbrucku), v nadmořské výšce cca 840 m.n.m., kde spíš čekáte sjezdovky⛷ a v létě túry po kopcích 🚵‍♂️ , najednou - vinohrad! No spíše vinohrádek. Vinař Josef Fischer, i když má tuto profesi spíše jako hobby, zde vyrábí bílé víno z odrůdy Müller Thurgau a červené vč. rosé ze Zweigeltu. Více odrůd prý zde nemá smysl pěstovat, i když zkoušel (nebo dokonce ještě má) Pinot Noir a Solaris (?).   

     Dle jeho slov není ani tak problém nadmořská výška, jako jarní mrazíky ❄️, které dokáží již nastartované pupeny někdy zcela zničit. Hrozny sbírá koncem září při cukernatosti 18-19 st. norm. moštoměru. Vína nechává zrát pouze v nerezových nádobách. Dle jeho slov je jeho produkce příliš malá na dřevěné sudy tak, aby jeho projev nepřerazil víno.

     Hotový a v láhvi měl aktuálně jen červený Zweigelt ročníku 2021. Müller Thurgau jsme ochutnali pouze ve "výrobním stádiu", který bude filtrovat cca v první polovině dubna.

     A jaký tedy Zweigelt ročníku 2021 zpod tyrolských hor je? 🍷V barvě příjemně rubínově červený s lehkými fialkovými odlesky. Na vůni lehčí i když intenzivní, primárně ovocný s charakterem višní a černého lesního bobulového ovce. Na chuti taktéž spíše lehčí, ovocného projevu ve složení odpovídajícím vůni. Jemná tříslovina a příjemná, delší dochuť činí toto víno příjemně pitelným. Nejedná se o nic komplikovaného a filosofického, ale velmi poctivě a s láskou udělané víno. S potěšením nechám si překonávat veškerá má skeptická očekávání. A když k tomu navíc připočtu tamní podmínky, se kterými se musí Josef Fischer vypořádat, tak musím vyjádřit obdiv.


     Jsem rád, že jsem to mohl ochutnat. A nejlépe přímo tam, s pohledem na vinice, nad kterými se tyčí zasněžené vrcholky hor🗻. Když si to totiž pak přivezete domů, onen genius loci se trochu vytratí a zážitek je poloviční. Ale i tak stojí za to 😉

MiK, 4.3.2023