Tramín červený r.2021, pozdní sběr, Kamil Prokeš vinařství

19.03.2023

     U tohoto vína bezezbytku platí, že jedna až dvě sklenky denně významně sníží riziko, že se budete rozčilovat kvůli každé maličkosti 🙂

     Dovolte, abych Vám představil jednu z novinek v našem e-shopu i sortimentu: TRAMÍN ČERVENÝ r. 2021 v pozdním sběru od Kamil Prokeš vinařství .

     Věřím, že jste konzumenti natolik znalí, že při pohledu na víno, v konfrontaci s názvem, neřeknete: "Jak to, že není červený?" a víte, že název odrůdy pochází od načervenalého zabarvení hroznů (podobně jako u Veltlínského červeného raného).

     Původ této odrůdy není přesně znám, ale zřejmě je to Rakousko nebo jižní Tyrolsko, ale může to být i Itálie či Maďarsko. Každopádně je to odrůda velmi stará a u nás dokonce geneticky nejstarší stále pěstovaná.

    Na svých vinicích, konkrétně na trati Punty ve Velkopavlovické podoblasti, jej má i Kamil Prokeš. Ročník 2021 dokonce má ve dvou provedeních - pozdní sběr a výběr z hroznů. V tomto příspěvku mrkneme na variantu pozdní sběr.

    V barvě krásně sytě zlato-žluté s jiskrnými odlesky.
    Ve vůni najdete aroma čajové růže v kombinaci s exotickým ovocem, kde dominuje liči. Svěžest krásně dokresluje citrusové ovoce.
   Na chuti čisté, jemné v perfektní vyváženosti. Ucítíte sirup z růží v kombinaci s koktejlem z exotického ovoce. A i když tyto atributy mohou vyvolávat dojem sladkosti, ten se nedostavuje, protože vše vyvažuje šťavnatá kyselinka. V delší dochuti rozeznáte vodní meloun a lehký náznak medu. Ale opět nikoliv nasládlosti.

     Právě tato harmonie bude činit víno velmi příjemně pitelným po celý večer. Nic vás ani ve vůni, ani v chuti neutahá a neustále vás bude ponoukat k dalšímu a dalšímu doušku, neb příjemných okamžiků není nikdy dost.

    Víno už za svůj "život" stihlo získat dvě prestižní ocenění: zlatou na Národní soutěži vín – Velkopavlovické podoblasti 2022 a stříbrný Salon vín 2022 - tzn. že skončilo těsně před branami za stovkou nejlepších vín ČR.K objednání a dostání je na tomto odkazu.

MiK, 20.3.2023