STEIERMARK V HOFBURGU 9.5.2023!

09.05.2023

     Krásná degustace vín z rakouské štýrské oblasti v úterý 9.5. v císařském paláci Hofburgu. Na 100 vinařů, prezentace jejich DAC vín (typických vín pro danou oblast) Weststeiermark, Südsteiermark i Vulkanland vč. nového "pyramidového" rozřazení Gebietsweine (regionální víno), Ortsweine (místní víno) a Riedenweine (víno z konkrétní vinice).

      Od 14.30h. byla degustace určena pro obchodníky a profesionály, od 16.00hod. pak pro veřejnost. Nutno říct, že za hodinu a půl nebylo možné obejít všechny vinaře, a ač se po 16hod. čekala vyšší návštěvnost, žádný "masakr" se nekonal. Hostů jen v míře pohodové přibylo.

     Bylo více než příjemné nechat se zlákat vyhlášenými štýrskými Sauvignony v několika variantách, nádhernými Chardonnay, pro které zde užívají synonymum Morillon, Muškátem žlutým, který měl často zajímavě až broskvový nádech, specialitou západního Štýrska Schilcherem (velmi zajímavé rosé) či se seznámit s méně známými odrůdami jako Sämling 88 (Scheurebe), Gelber Traminer či Blütenmuskateller. Rozdíly pak bylo příjemné pozorovat u "základních" Gebietsweine, o stupínek výš a většinou na sudu školených Ortsweine a poté nejvyšší řadou velmi komplexních, rafinovaných a téměř k dokonalosti dotažených Riedesweine. Nutno podotknout, že každá řada má něco do sebe a každá se hodí pro jinou příležitost. Nebylo v možnostech lidských ochutnat všechna vína, ale bylo potřeba se o to minimálně pokusit!

      Zajímavostí bylo pódium, kde byly umístěny stolky s typickými víny pro dané oblasti a návštěvníci si mohli sami nalévat a porovnávat tak jednotlivé odrůdy od různých vinařů na jednom místě. Alespoň po dobu, kterou jsem tam strávil, bylo u stolků poloprázdno a kdo přišel, naléval si opravdu pouze degustační doušky. Nikdo nesetrvával či neodcházel s plnou skleničkou či rovnou celou lahví! Jak krásné!

      Stejně jako Weinviertel DAC pořádá svoji tour po celém Rakousku, aby se představil, tak i Burgenland či Steiermark jezdí, aby svá vína ukázal v různých koutech země a nalákal turisty do své krásné krajiny. Že by inspirace pro tuzemská VOC? Pro tuzemský cestovní ruch? Kéž by...

MiK, 9.5.2023