St. Laurent r.2018 Gut Kellerstöckl

23.01.2022

      Když vidím víno, slyším v sobě dva hlasy. První říká: "Vypij to!" A ten druhý říká: "Neslyšel jsi? Máš to vypít!" O tomto St. Laurent ročníku 2018 z Gut Kellerstöckl - Familie Schuckert to platí bez výjimky, a ani mě ty hlasy nemusí nutit! :)


      Za názvem St. Laurent nehledejte nic jiného, než Svatovavřinecké. A ač ve vás může název evokovat druhořadé víno (z dob minulých), tato láhev vás vyvede z omylu! Stejně jako u nás, tak i v Rakousku má tato odrůda své výrazné místo.


      Sytá, rubínově červená barva, s krásnou viskozitou na stěnách sklenice. Ve vůni kombinace divokého černého lesního ovoce se stopou švestek, černých višní a lehkou kořenitostí. Hrst černic, borůvek či brusinek vás bude doprovázet v chuti, která velmi příjemně koresponduje s vůní. Jemná tříslovina, šťavnatá kyselinka, zmiňovaná kořenitost a lehký vliv zrání ve velkém dubovém sudu pak budou dotvářet harmonii celkového dojmu. Závěrečná stopa hořké čokolády se postará o chuť napít se znovu.


      V gastronomii bych se toto víno nebál zkombinovat třeba se sýrem s bílou plísní (Brie, Camembert) či lehčí úpravou zvěřiny. A až vás někdo přistihne, kterak si toto víno vychutnáváte a zeptá se vás: ""Už musíš zase pít to víno?" S požitkem ve tváři odvěťte: "Ne, já to dělám dobrovolně." :)