Spätrot - Rotgipfler r.2021 Stift Klosterneuburg

28.12.2022

     I když pobyt v zahraničí lehce uspal MiKwine stránky i e-shop, rozhodně nezahálím. Ostatně poznávání vína je učení i radost na celý život! A co jiného tedy poznávat než vína regionální, u nás obtížně sehnatelná.

     Jedním z nich je např. cuvée Spätrot-Rotgipfler z věhlasného kláštera Klosterneuburg, který sídlí v srdci oblasti Thermenregionu, v Gumpoldskirchenu.

     Spätrot je synonymum pro odrůdu Zierfander, což je přírodní kříženec Roter Vetlineru a některé z tramínových odrůd (není přesně doloženo). Jedná se tak trochu o raritu Thermenregionu a pěstuje se pouze na 61 hektarech téměř jen tam. Své synonymum získala podle pozdně dozrávajích hroznů.

     Rotgipfler, nebo-li po našem Červenošpičák, je kříženec Tramínu a Červeného veltínu. Stejně jako Spätrot se vyskytuje téměř výhradně jen v Thermenregion a zabírá 112 hektarů.

     A teď k výslednému cuvée. V barvě je světle zlato-žluté, na vůni vás příjemně osloví exotické ovoce v podobě žlutého melounu, ananasu či manga, doplněno o zralá červená jablka. V chuti víno koresponduje s vůní a navíc zaujme překvapivá hravost svěží kyselinky a zbytkového cukru. Víno je v kategorii polosuché, což je v Rakousku velmi minoritní skupina na rozdíl od vín z ČR. Vyváženost je příjemná, kyselinky vhodně dominují, což vínu dodává svěžest a celkovou harmonii. V delší dochuti patrná stopa červeného grepu.

     Rozhodně stojí za ochutnání!

MiK, 28.12.2022