Sauvignon Blanc Südsteiermark DAC r.2021, Walter Skoff

22.01.2023

     Mnoho lásky nebo žádná láska je častou příčinou duševní krize. A přesně to samé platí i o víně. Jenže najít tu správnou míru může být někdy velmi těžké. Co je pro jednoho akorát, pro druhého je už příliš. Nebo málo. A přesto to lze možná definovat. U obého. Ale to prozradím až v závěru příspěvku.

    Sauvignon Blanc je vlajkovou lodí rakouské podoblasti Südsteiermark (Jižní Štýrsko). A je tedy logické, že je zařazen i v rakouském systému pod označením Südsteiermark DAC. Pojďme tedy mrknout na jeden z nich a rovnou od známého vinaře Waltera Skoffa. 
    Vinařství Skoff sídlí v Gamlitzu a je provozováno již čtvrtou generací a dle Waltrových slov pátá generace, Walter-Martin a Franz-Johann a dcera Emma-Rosina, čeká v záloze. To je mi velmi sympatické! Ne nadarmo se Waltru Skoffovi přezdívá Mr. Sauvignon. V této odrůdě totiž našel své velké zalíbení. Osobně tento přístup kvituji. Je vždy lepší, pokud si vinař vybere nějaký segment a ten pak "brousí" k dokonalosti, než když se snaží zachytit vše, ovšem v šedi průměru. Sauvignonů tedy u Waltera Skoffa naleznete hned několik. Jak klasický, tak i z jednotlivých vinic, bio vinic nebo z barrique sudů.


     A jaký je tedy ten nejdostupnější, Sauvignon blanc Südsteiermark DAC v ročníku 2021? Hrozny na jeho výrobu pocházejí z pěti vinic, proto je zařazen v tzv. Gebietswein. Víno je pod šroubovým uzávěrem a po nalití do sklenice si hned povšimnete jiskrné, světle zlato-žluté barvy se zelenkavými odlesky. Přivonění vás nenechá na pochybách, že se jedná o typický Sauvignon. Charakteristika květu černého bezu v kombinaci se svěžími citrusy a lehkou kořenitostí nejde zapřít. Napití pak bude příjemně doplňovat to, co jste očekávali od vůně - svěží, výrazné, černý bez, černý rybíz, citrusové a čerstvé sadové ovoce, pikantní pepřnatost a delší zakončení v podobě grapefruitu a minerality. Přiznám se, že na můj vkus by mohla být chuť trochu více harmoničtější, ale není to výtka, která by ubírala nějak výrazně ubírala na celkovém dojmu. Za mě velmi příjemné pití. Na to, že je to Skoffova základní verze (a měl jsem před cca 3 lety ochutnat komplet průřez jeho Sauvignony), tak je laťka nastavena příjemně vysoko. Za cenu necelých 12 Eur není co řešit.

     A jak je to tedy s tím správným množstvím vína a lásky? Dokud máte v každém doušku co objevovat, dokud vám činí radost, dokud z něj máte potěšení, dokud vás povznáší a obohacuje, pak je to to správné množství. Jakmile se vám jedno z toho neděje, je toho málo. A jakmile jedno z toho ztratíte, už je ho moc.

MiK 23.1.2023