RYZLINK RÝNSKÝ r.2022, VOC Bzenec, Vinné sklepy Skalák

01.02.2024

První letošní popis věnuji jednomu z nejnovějších vín v naší nabídce - RYZLINK RÝNSKÝ r.2022, zařazeného ve VOC Bzenec z Vinných sklepů Skalák ze Skalky u Kyjova.

O zahájení spolupráce s Vinným sklepem Skalák jsem zde již psal, ale na vína ještě nedošla řada. Tak teď jdeme na to.

Ročník 2022, finalista boje o Salon vín 2024, který ovšem skončil těsně před zlatou bránou, mezi 280 víny se stříbrnou medailí. A to vůbec není špatný výsledek, vezmeme-li v úvahu, že se sem probojoval z konkurence více jak 2600 vín!

A co zmiňované označení VOC Bzenec? Tento zkratka označuje typické víno regionu. V povolených odrůdách ve VOC Bzenec je pouze Ryzlink rýnský a Rulandské bílé, které jsou na tamních půdách se sprašovým podložím s polohami štěrků a písků velmi charakteristické.

A jaký je tedy rýňák s tímto označením od Skaláku? Vůbec ne jednoduchý, charakteristický, dospělý a lehce svérázný. Nebude se podbízet a pokud si k němu najdete cestu, chytne vás :)

V barvě je víno jiskřivě světle žluté a už svým vzhledem evokuje svěží víno.

Na vůni potvrzuje svoji barvu - je svěží a atraktivní. Provokativní květinovo-ovocná vůně, nejvíce připomínající květ lípy a citrusy (čerstvou limetku), vás hned vtáhne do hry a skvěle ponoukne k ochutnání.

Štavnaté, výrazně ovocné, sušené meruňky, angrešt a doplnění zeleným jablíčkem. Ihned rozeznatelná, řízenější kyselinka dodává vínu pevnou páteř a v kombinaci se zmiňovaným ovocem jej činí příjemně svěžím. Delší dochuť se pak nese v podobě sušeného sadového ovoce.

Myslím, že se v tomto vínu najdou milovníci spíše "přísnějších" vín, ke kterým je potřeba se trochu propít. Jedná se o velmi fajn ukázku typického slováckého ryzlinku.

Ve spojení s jídlem jeho potenciál určitě zvýšíte. Jako ideální kombinace se nabízí s polotvrdým sýrem sladšího charakteru typu Gouda či Emmentaler. Skvěle doprovodí třeba na másle připravený telecí řízek s vídeňským bramborovým salátem nebo grilovanou úpravu některé ze říčních ryb.

I při konzumaci tohoto vína byste měli znát svoji míru. Jinak se vám může stát, že jej vypijete málo :)

V ceně 245,-Kč k dostání v e-shopu na tomto odkazu.