Rubin Carnuntum r.2020 Weingut Taferner

05.01.2023

    Carnuntum je rozsáhlé území v Rakousku s velkým množstvím archeologických důkazů o starořímské kultuře a jeho název pochází od římského vojenského zařízení a správního města města, které se kolem něj rozrostlo. Je to ovšem také i vinařská podoblast rakouské oblasti Niederösterreich s 832 hektary vinic, které se rozkládají na východ od Vídně až k hranicím se Slovenskem.

     Carnuntum DAC jako kontrolované označení původu vzniklo v roce 2019 a pod tímto názvem mohou být jen vína vyjadřující typičnost původu. Mezi modrými odrůdami zde vládne Zweigelt a Frankovka.


     Do této podoblasti spadá také Weingut Taferner, jenž sídlí v Göttesbrunnu, což je asi 40km jihovýchodně od Vídně. Hospodaří na 25 hektarech biologicky udržitelných vinic a první láhve naplnili v roce 1988.

     Nyní mrkneme na jedno z jejich vín, které nese označení Rubin Carnuntum. Značka Rubin Carnuntum vznikla v roce 1992 a název může nést pouze jemný, lehce na dřevě školený a hlavně regionálně reprezentativní Zweigelt. Jeho typičnost je navíc potvrzena zařazením v Carnuntum DAC. Hrozny na jeho výrobu pocházejí ze tří vinic - Haidacker, Hagelsberg a Kräften. V barvě je přitažlivě temně červený s tmavě fialovými odlesky. Na vůni ucítíte výraznou ovocitost - zejména zralé švestky v kombinaci s višněmi, lehkou vanilkou a taktéž rozpoznáte zrání v dubovém sudu. Při prvním doušku převládne kombinace třešní a višní, kořenitost a dotek lesního bobulového ovoce. Nic nevyčnívá, nic extra nedominuje a vše je v příjemné harmonii. Navíc je vše krásně dotaženo již zmíněným zráním ve dřevěném sudu, který přináší eleganci a závěrečnou dochuť višní v hořké čokoládě. 

     Za mě super. Cena kolem 12 Eur je naprosto odpovídající a při konzumaci tohoto vína je potřeba mít hlavně na paměti, že byste vždy měli znát svoji míru. Jinak se vám totiž může stát, že ho vypijete málo.

MiK, 5.1.2023