Roter Vetliner r.2021 Wagram DAC, Weingut Schuster

01.02.2023

A je tu SUCHÝ ÚNOR!

    Doufám, že máte doma zásoby suchého vína. Tento měsíc má polosuché, polosladké a sladké utrum!

     Já to se vší radostí dodržím a začal jsem Roter Veltlinerem z ročníku 2021 od Weingut Schuster s označením Wagram DAC.

     Veltlínské zelené zná asi každý, což? Ale co Veltlínské červené? Prosím neplést a nezaměňovat s Frühroter Veltliner, nebo-li s u nás známou "večerkou", čili Veltlínským červeným ranným. Roter Vetliner je původní, autochtonní, stará odrůda, která má svůj původ pravděpodobně v italské Valtellině. Její největší domovinou je aktuálně Rakousko, i když zde její plocha vytrvale klesá až k dnešním cca 190 hektarům, což činí 0,4% vinic. Nejvíce je zastoupena v podoblasti Wagram, kde si také oprávněně vysloužila označení DAC (vedle Veltlínu zeleného a Riesligu).

     Weingut Schuster sídlí v Großriedenthalu, má neuvěřitelnou rodinou tradici od roku od roku 1772 a Roter Vetliner je aktuálně jejich největší vášní. V nabíce mají jak "základní" Wagram DAC Gebietswein, tak i Roter Vetliner nejvyšší řady Rieden, tzn. z konkrétních vinic.

     My ovšem mrkneme na klasické DAC, čili z víno, jehož hrozny pocházejí z více vinic okolo Großriedenthalu. Na barvě světle žluto-zelené (čili nikoliv červené :) ) s krásnými, jiskrnými odlesky. Ve vůni čisté, intenzivní a svěží. Ucítíte čerstvé sadové ovoce, ponejvíce zralá jablíčka či žluté hrušky, doprovázeno příjemnou pepřnatostí a lehkými tóny až exotického ovoce. V chuti jednoznačně dominuje svěžest, ovocitost a kořenitost. Kombinace zeleného a červeného jablka, citrusového ovoce, lehké kořenitosti a šťavnaté kyselinky, která vám krásně prodlouží dochuť a zanechá na patře chuť se znovu napít a objevovat tak další nuance a detaily. Jako celek působí uhlazeným, a přitom lehce rošťáckým dojmem. Jako by na dámy lišácky mrkl gentleman v elegantním a padnoucím obleku či naopak, na pány svůdně, ovšem s elegancí sobě vlastní usmála dáma ve stylu 30.let minulého století s kloboučkem a síťkou přes obličej.

     Roter Vetliner rozhodně stojí za ochutnání. Ale rozhodně dávejte u toho dávejte pozor na výše zmíněné příměry a užívejte jej s mírou. Flirtovat opilý je totiž jako jít hladový na nákupy. Vrátíte se domů s věcmi, které jste vůbec nepotřebovali.

MiK, 1. 2. 2023