PŘEDSTAVENÍ NOVÉHO ROČNÍKU WEINVIERTEL DAC VE VÍDNI 6.3.2024

10.03.2024

Kdo si chce udělat co možná nejširší obrázek obrázek o ikonické odrůdě dolnorakouských vinic - vetlínu zeleném 🍇 - měl by navštívit některou ze zastávek Weinviertel DAC TOUR!

Tuto akci již několik let pořádá Regionales Weinkomitee Weinviertel. Letošní turné odstartovalo ve středu 6.3. tradičně a symbolicky - v prostorách císařského Hofburgu ve Vídni.

Prim hrál jako vždy vetlín, který se pěstuje na více než 50% všech vinic podoblasti Weinviertel. Krásná přehlídka různých stylů - sekt, základní veltlín, typický Weinviertel DAC, DAC Reserve (školený na dubových či akátových sudech) DAC Große Reserve (starší ročníky z nejlepších poloh, školené na malých sudech) K ochutnání byly i další odrůdy, které ovšem byly v minoritě.

Ochutnávalo se ze špičkových, ručně foukaných sklenic značky Sophienwald 🍷, což pozvedávalo celou akci ještě o úroveň výše.

Novinkou letošního roku byla možnost se společně s ostatními profesionály účastnit i Masterclassu "WEINVIERTEL DAC Berlinert". Nenechali jsme si to ujít, včas se registrovali a stálo to za to! Pod vedením sommeliera Mathiase Brandweinera, jsme v několika flightech ochutnali typičnost, charakter a zároveň rozdílnost jednotlivých kategorií veltlínů.

I letos byla k dispozici zvláštní sekce Weinviertel DAC Reserve, která byla přístupná pouze pro obchodní partnery 🤝 . Zde vinaři prezentovali svá nejlepší vína ☝ (samozřejmě v drtivé většině veltlíny) ze starších ročníků. Opravdu krásný přehled toho, co veltlín dokáže, když je o něj náležitě postaráno a dá se mu prostor, čas a ta nejlepší péče! 😊

Navštívit všech 120 přítomných vinařů samozřejmě nebylo v našich silách, ale pokusili jsme se 😇 Vše bylo jako vždy umístěno do pěti krásných sálů, které spojovala chodba s prezentací, ochutnávkou a možností zakoupení regionálních potravin - paštik, pečiva, pomazánek, sýrů a dalších pochutin 🍞 🍖

Výborná akce, která dává možnost představit vinaře weinviertelského regionu nejen po celém Rakousku. Po Vídni bude následovat v Götzis, Salzburg, Linz a Mnichov.

Marketing je samozřejmě nejvíce zaměřen na jejich dominantní odrůdu a trpělivá a mravenčí, více než 20letá práce na spojení tohoto regionu a vetlínu pod značkou Weinviertel DAC přináší své ovoce. A to nejen v tom, že vetlíny z Dolního Rakouska jsou známy i za hranicemi Evropy, ale i v přínosu pro tamní cestovní ruch a turismus. A to je vedle jejich výborných vín taktéž velmi inspirativní!

MiK, 10.3.2024