Přednáška o marketingu rakouského vinařství a jejich vín na Střední vinařské škole ve Valticích

23.03.2022

    Přijíždím do Valtic a v momentě, kdy v areálu svš vystoupím z auta, je mi jasné, že to dnes nebudu mít jednoduché. Kdo by chtěl 1,5 hodiny sedět v učebně a poslouchat něco, s čím nebude mít ještě drahnou dobu co dočinění, když je venku tak krásně??? Hm...bude to těžké.

   Bylo mi potěšením přijmout pozvání a říct něco studentům třetího ročníku o zkušenostech s marketingovými nástroji, podporou prodeje a také o spolupráci mezi vinaři v naší "širší vlasti", v Rakousku. Jenže jak to pojmout, aby na mě nekoukali jako bych mluvil hebrejsky? Ale...když budou koukat, pořád lepší, než aby usínali :)

    OK, možná proti mě sedí budoucí vinaři a možná by chtěli, aby jejich vína reprezentovala region, byla známá, či dokonce měla mít mezinárodní věhlas. Ale sami to nedokáží, resp. cesta by to byla velmi těžká.

    Ač se to na první pohled nezdá, máme totiž v tomto odvětví s Rakouskem hodně společného. A i když jsme od revoluce učinili na tomto poli nepochybně mílové kroky, pořád se máme ještě co učit. I když, nebo možná právě proto, že si i v Rakousku prošli v roce 1985 prošli velkým průšvihem (tzv. Weinskandal), jsou dnes nejen s marketingem hodně daleko. A tak jsem mimo jiné opatrně vysvětlovat pojmy jako Österreich Wein marketing, Weinakademie Österreich, Salon Wein, Advantage Austria, DAC...

    Spousta věcí, spousta účinných propagačních nástrojů i metod lze zařídit "shora" - zastřešujícími organizacemi i penězi. Ale taktéž je zapotřebí jít tomu naproti i "odspodu" - fungující spoluprací, respektem, kolegialitou a nikoliv bezhlavým soupeřením. A pokud se tyto dvě úrovně protnou, budou na dobré cestě.

    A tak jsem zabalil své osobní poznatky od našich nejbližších vinařských sousedů do myšlenky "využívejte všeho, co se vám nabízí a spolupracujte, potlačte ego a nezneužívejte sebe navzájem ani to, co se vám nabízí. To je základ, jak toho společně, a tudíž i pro sebe, můžete dokázat víc."

    Lehce naivně doufám, že jim alespoň pár střípků z mého povídání v jejich hlavách zůstalo. Ten den byl totiž jeden z prvních opravdu jarních a oni se, trpějíc se mnou v chladné učebně, asi víc viděli venku se na skutečně příjemném sluníčku :)