Poysdorfer Saurüssel r.2022 již skladem!

22.03.2023

     POYSDORFER SAURÜSSEL ročníku 2022 již v nabídce e-shopu MiKwine.cz! 🙂 Znáte Poysdorfer Saurüssel? A co Vám jeho viněta připomíná? 🐽 😉

    Jméno má svůj původ z vinice Saurüssln, která leží mezi Poysdorfem a Walterskirchenem. Tato vinice dávala historicky velmi dobré Veltlíny zelné. Několik chytrých hlav poté přišlo s nápadem přeměnit vinici Saurüssel na značku vína Poysdorfer Saurüssel a v roce 1957 tak byla u patentového úřadu zaregistrována jako jedna z prvních poválečných značek vína v Rakousku.Jednalo se o Veltlín s vyšším zbytkovým cukrem a pil se při zvláštních příležitostech. Po mnoha úspěšných letech - značka dokonce přežila známý "Weinskandal" - v 90. letech skončila.

    Poysdorfer Saurüssel zažil svou renesanci s ročníkem 2010, kdy 15 poysdorfských vinařů tento název znovu oprášilo. Stejně jako na svém začátku v padesátých letech minulého století je Saurüssel opět lehkým, svěžím, ovocným vetlínem, ovšem už bez vyššího zbytkového cukru. Poysdorfer Saurüssel mohou oficiálně vyrábět pouze vinaři z Poysdorfu a přidružených obcí.

    Jasně daná charakteristika výsledného vína zaručuje jeho stálou kvalitu. Jeho heslem je "lehký - svěží - ovocný"! Každý Poysdorfer Sauüssel má své oficiální číslo zkoušky, ale aby byla kvalita potvrzena, musí každý Saurüssel projít komisí pěti degustátorů, kteří potvrdí, že víno odpovídá své charakteristice a může tak dělat čest svému jménu.

 Posdorfer Saurüssel nezakoupíte v žádném supermarketu ani běžných vinotékách. K dostání je pouze u některého z 15 vinařů přímo z vinařství, ve specializovaných obchodech nebo v restauracích.   Chcete vyzkoušet, jak chutná typický poysdorfský Veltlín, který si místní vinaři hýčkají? V nabídce jej máme už třetím rokem a nyní je nově naskladněn aktuální ročník 2022 z vinařství Gut Kellerstöckl - Familie Schucert. Objednat si jej můžete za příjemných 179,-Kč na tomto odkazu.

     A co ta viněta? Mrkněte na ni. Ostatně, ta je pro všech 15 výrobců tohoto vína jednotná. Co Vám připomíná? Ano, před mnoha sty lety nebyla stráň Saurüssln vinice, ale sloužila jako pastvina pro prasata. Odtud ten název a podobizna prasečího rypáčku 🐽🙂

Prosit! 🥂

MiK, 22.3.2023