MUSKATELLER r.2023, Weingut TAGWERKER

20.03.2024

     Láhev vína je pro dva lidi ideální...tedy, pokud jeden z nich nepije! 😀 A to bezezbytku platí i o jedné ročníkové novince v našem e-shopu - Muskatelleru, neboli Muškátu z Weingut Tagwerker!

      Zřejmě si dokážu představit, co při pohledu na název "muškát" asi řekne pánská část milovníků vína. Ale nejhorší na světě jsou předsudky. Pánové, chcete-li, aby Vám předsudky k muškátu něco trochu nabouralo, zkuste tento!

     Vinice Ackerweingarten se nachází jižně od rakouského Herrnbaumgartenu. Je velká 93ha, a má velmi mírně severní sklon, spíše je z většiny rovinatá. Muskteller se zde pěstuje na 1,5 hekteru.

     A právě zde pěstovaný a Markusem Tagwerkrem vyrobený Muskateller 2023 nám chce ukázat, že se nemusí jednat o odrůdu, ze kterého vždy vznikne jen výrazně a jednostranně aromatické víno.

     Pod šroubovým uzávěrem je víno spíše světlejší, zelenožluté barvy. Při přivonění celkem spolehlivě poznáte muškát, ale trochu jinak. Nebude to ta vtíravá vůně, "jump out of glass" jak se říká. Ve vyváženém poměru ji doplní čerstvé sadové ovoce, lehká stopa minerality a jemná kořenitost. Velmi příjemná kombinace! Už z vůně vám bude totiž jasné, že se bude jednat o víno více pikantní a svěžejší, že byste od muškátu čekali. A to vybudí Vaši zvědavost k potvrzení si domněnky.

     Muškátový charakter neomylně poznáte i v chuti. Ale přesně takový, jako jste objevili u vůně. Zabalený, doplněný, dotažený a k příjemné vyrovnanosti, podpořený svěžestí včas utržených zelených jablíček, lehounce nasládlou stopou bílé broskve a citrusy, které tuto stopu perfektně vyváží. A právě tento balanc a vzájemně se doplňující charaktery činí víno pitelným po celý večer. Neunaví Vás přílišná aromatika a jednotvárnost. Když budete chtít, pořád tam budete mít co objevovat. S tímto vínem není a nebude nuda!

     Pánové, chcete-li překvapit ženy svého srdce, nabídněte jim tento muškát se slovy: "Dám si jej s Tebou." Možná pak budete potřebovat láhve dvě, protože se nebudete chtít dělit 🙂 A dámy, zkuste jej nabídnout muži vašeho života. Nebude-li jej znát, bude se trochu kroutit, ale po prvním doušku...možná budete opět potřebovat dvě láhve 😀

     K dostání za příjemnou cenu 195,-Kč v našem e-shopu na této adrese.

MiK, 20.3.2024