MEZINÁRODNÍ KONFERENCE VINO EDUCA

07.06.2022

Mezinárodní konference VINO EDUCA o vlivu vína na zdraví, pořádaná Svazem vinařů ČR na zámku v Mikulově, byla opravdu zajímavá!

O úvod se postaral prezident Svazu vinařů Martin Chlad. Poté následovali tuzemští i zahraniční odborníci, jako např. profesor Andrea Lucchi, který hovořil na téma nadměrného používání pesticidů, jejich rezistence u cílových hmyzích škůdců a podpory integrované ochrany.

Jeho krajan Dr. Alessandro Scalzini svůj příspěvek zaměřil na alkoholu a další látky obsažené ve víně, které pomáhají předcházet srdečním onemocněním - zejména "dobrém" cholesterolu, který chrání cévy před jejich poškozením.

Mezi vystupujícími byl i národní protidrogový koordinátor Mgr. Jindřich Vobořil, který varoval před neblahými důsledky konzumace alkoholu mezi mládeží a vliv výchovy na závislosti. Poukazoval zejména na vysokou míru tolerance a vysoké procento zkušenosti mladistvým s alkoholem.

Za výraznou zmínku též stojí prezentace prof. MUDr. Jana Žaloudíka mj. o tom, že existuje určité pokrytectví - ve společnosti se předpokládá, že lékaři mají alkohol zakazovat a mluvit o něm s despektem. Ovšem ve víně jsou mimo jiné desítky polyfenolických látek, z nichž některé působí proti oxidačnímu stresu buněk, mají protizánětlivé účinky, působí proti překotnému dělení buněk, pomáhají odstraňovat poškozené buňky z organismu atd.

Velmi zajímavé a poučné!