GV Weinviertel DAC r.2021, Heiden, Weingut Pfaffl

15.01.2023

     Říká se, že pocity, které vzniknou po dvou sklenkách vína, je dobré utopit ve třech dalších. No, nevím. Ale pokud vás víno nutí po dvou doušcích ke třetímu a čtvtému, protože pořád objevujete a nalézáte, pak je to naprosto v pořádku!

    A jedním z takových příkladů je Grüner Vetliner Weinviertel DAC r. 2021 z Weingut Pfaffl z dolnorakouského Stettenu, jenž se nachází pár kilometrů severně od Vídně. Někteří samozřejmě mohou teď namítnout, že když mám v nabídce Weingut Tagwerker či Gut Kellerstöckl, tak proč píšu o "konkurečním" DACčku? Odpověď je nasnadě. Zkuste neposlouchat žádnou jinou muziku, jen tu svoji, kterou znáte a máte ji rádi. A také zkuste nejíst žádné jiné jídlo, než to, které máte vyzkoušené a jste s ním spokojeni. Tak co?

    Weingut Paffl je vcelku známé vinařství, jehož vína se honosí množstvím ocenění. Jedním z aktuálních a vcelku významných jsou například 4 hvězdičky od vinařského průvodce známého časopisu Falstaff. Aktuálně hospodaří na 110ha vinic, rozprostřených severně od Vídně, čili zasahují jak do vídeňské, tak i "weinviertelské" podoblasti. Jako každé správné dolnorakouské vinařství má v nabídce několik druhů veltlínu ať již v kvalitativních stupních nebo rozděleny dle jednotlivých vinic.

     A jedním z nich je Vetlín, zařazený v kategorii DAC, z vinice Haiden. Ta se nachází na sprašové půdě na hřebeni Bisamberg. A jak známo, sprašová půda s kamenitým podložím dává Vetlínu zejména ovocnost a svěžest.

   GV Weinviertel DAC r.2021 Heiden je v barvě krásně světle žlutý, na vůni ucítíte tolik typickou kořenitost a vedle klasického svěžího zeleného jablíčka i tropické ovoce v podbě pomeračové kůry a mandarinky. Při prvním napití vás překvapí plná, jiskrná, svěží a štavnatá chuť, která se bude opírat o zralé sadové ovoce, kořenitost, křupavou kyselinku, velmi příjemnou svěžest a dlouhou dochuť, která bude chtí vše znovu prověřit dalším douškem. Proč? Abyste si potvrdili prvotní úsudek a přidali k tomu možná další objev. A je jedno, jestli smyslem čichovým, chuťovým, či třeba šestým.

    Jestli vybrat dolnorakouský veltlín tak, abyste jej poznali i při slepé degustací, tak tento jej klidně může reprezentovat. Naprosto OK. Příjemný, pitelný, žádné velké filosofie, prostě "enjoy the wine"! A tak by to mělo být ;)

MiK, 15. 1. 2023