Grüner Vetliner r.2022, Stiftskellerei Göttweig, Krems

17.02.2023

     Když přijedete do rakouského Kremsu a pohlédnete přes Dunaj, nelze přehlédnout v roce 1083 založený a dodnes fungující benediktínský klášter Göttweig. Je to fakt dominanta 🏰 Jeho rozloha, majestátnost a zejména výhled z jeho teras rozhodně stojí za návštěvu ☝

     Není tajemstvím, že tento klášter má i svoje vína. Stiftskellerei Göttweig je mj. i členem významné šlechtické asociace Traditionsweingüter Österreich. A když už Krems, tak samozřejmě jejich nejrozšířenější odrůda Grüner Vetliner.

     Jaký je tedy jejich Veltlín z ročníku 2022, který už je na trhu?
    V barvě světle zlato-žlutá, překvapivě postrádající zelenkavé odlesky, nicméně čisté a příjemné.
    Na vůni čisté, svěží s dominantní stopou typického sadového ovoce s největším podílem zelených, zralých jablíček, kořenitosti, květu lípy a finesou citrusového ovoce.
    V chuti je svěží, intenzivní, vyvážené, jemné a přitom pronikavé. V souhře s vůni Vám opravdu připomene kousnutí do zelného jablíčka, ovšem se špetkou kořenitosti, ale vše je uhlazené. Nepřehlédnutelná je pikantní a lehce dominantní, ale příjemná kyselinka.
     Závěr je velmi harmonický s delší dochutí, lehce připomínající pražené mandle.
Není to víno, které by Vás vystřelilo z bot. Je přímočaré, jasné, prostě typický Veltlín zelený z Kremstalu. Na nic si nehraje, prostě chce být pit. A to si taky zaslouží.

     A víte, na co jsem si vzpomněl, když jsem po pořízení viděl tu fotku? Víno je sluneční záře, kterou udržuje pohromadě voda ☀ 💧

    Tak tedy "prosit"! 🥂

MiK, 17.2.2023