GRÜNER VELTLINER ALTE REBEN r.2023, Gut Kellerstöckl

24.03.2024

Alte Reben v překladu znamená stará réva. A pokud chcete poznat, co umí Veltlín zelený z téměř 40 leté vinice, stojí za to ochutnat Grüner Veltliner Alte Reben r.2023 z vinařství Gut Kellerstöckl - Familie Schuckert.

Kořeny této vinné révy dosahují až několikametrové hloubky, kde si bere výživu z vrstev, kam se kořeny běžných výsadeb révy vinné zatím nedostanou. Pokud vinař odolá nadměrnému zatížení hroznů na keři kvůli vyšší výnosnosti a dokáže se o takovou révu náležitě starat, odmění jej povětšinou skvostným vínem! Ta bude bude mít vždy něco navíc, co vína z běžných vinohradů mít zatím nemohou - určitou rafinovanost, hloubku, smyslnost a chutě, které budete s každým douškem postupně objevovat. Prostě bonus 😊

A takovým vínem je Grüner Vetliner Alte Reben r.2023 od Horsta Schuckerta. Velmi příjemný, kořenitý, lehce pikantní, ale přitom harmonický a svěží Veltlín zelený z vinice Untere Lüss, vyznačující se sprašovým a písčitým podložím, kde se každé druhé meziřadí zelená a pestrobarevně kvete bylinkami. Réva pro toto víno je starší 39 let!

Na barvě je víno žluto-zelenkavé s jiskrnými odlesky. Ve vůni je krásný charakter sadového ovoce (jablek, hrušek, broskví) s výraznějším kořenitějším tónem. Subtilnější, ale důmyslnější a rafinovanější, velmi decentně si vyžadující Vaši pozornost.V chuti čisté, plnější, s krásným ovocným základem zralých jablek, stopou hrušek a lehkého tropického ovce, kde poté postupně nastoupí typická kořenitost bílého pepře, svěží kyselinka a pikantnost, která velmi příjemně prodlouží chuť.Krásná ukázka, co vínu dokáže vínu dodat stará réva a péče vinaře.

Když jsme se s Horstem Schuckertem nedávno bavili o seřazení dolnorakouských veltlínů, speciálně kolem Poysdorfu, dle výraznosti, řekl: "Základ je Poysdorfer Saurüssel - lehké, svěží, příjemně pitelné. Potom je Weinveirtel DAC - typické, výrazné, kořenité, "Pfefferl". Poté je Alte Reben - rafinovanější, hlubší, vícevrstevnatý. A potom je Weinviertel DAC Reserve a DAC Große reserve. Ale to je už jiná liga. I cenově." :)

V e-shopu k dostání za velmi příjemných 235,-Kč v našem e-shopu na tomto odkazu.

MiK, 28.3.2024