CHARDONNAY r.2021, POZDNÍ SBĚR, VINAŘSTVÍ VILAVIN

14.02.2024

     Víno je prý sluneční záře, kterou udržuje pohromadě voda ☀️🍷 Nelze než souhlasit. Minimálně u tohoto Chardonnay v pozdním sběru ročníku 2021 z Gravitační vinařství Vilavin z Dobrého Pole u Mikulova.

     Chardonnay je aktuálně u nás 6. nejpěstovanější odrůda v bílých s podílem 5,2% (993ha) z celkové plochy vinic. Nejvíce, tedy 340ha, je ho v Mikulovské podoblasti, ze které prochází i tento.
     Vinařství Vilavin je relativně mladé a jednou z jeho předností je gravitační způsob zpracování. Velmi stručně to znamená, že surovina začíná svoji pouť v nejvyšších patrech a v průběhu šesti pater končí ve sklepě hotové víno. Jedná se o prastarý koncept zcela bez použití čerpadel, kde minimální vzdálenosti mezi operacemi v jednotlivých patrech navíc zajišťují efektivní stáčení s vyloučením nežádoucí oxidace (okysličování) vína.

     S vinařstvím jsme začali spolupracovat v roce 2023 a jejich vína si rozhodně zaslouží pozornost...a myslím, že před sebou mají i velkou budoucnost!

Pojďme na něj tedy blíže mrknout👇

👀 Barva vína je světle zlato-žlutá s třpytivými, lehce zelenkavými odlesky. Jak jest už výše psáno. Je to sluneční záře! :)

👃 Ve vůni plné, osobité s krásně vyváženou harmonií ovoce-dřeva-minerality. Zralé tropické ovoce - ananas, maracuja a vodní meloun s lehkým dotykem sadového ovoce, velmi příjemně doplňující se typickým vanilkovým aroma dubového sudu a lehkou, provokativní minerálností.

👅 Chuť je plná, šťavnatá, noblesní a v krásném souladu s vůní. Opět ananas, nektarinky, angrešt. To vše velmi jemně doplněno o jemný vanilkový dotyk a mineralitu. A právě ta, v kombinaci se svěží kyselinkou, dodává velmi příjemnou, dlouhou dochuť citrusového ovoce.

     Toto víno si bude vyžadovat vaši pozornost. Bude o ni soupeřit s jakoukoliv činností, ke které bude doprovodem. Každé napití Vás vytrhne od konverzace, od řádků v knize, od sledování filmu. Bude se snažit Vám ukázat, že není jen doplněk, ale rovnocenný partner. S každým douškem Vám bude nabízet nové a nové vrstvy. Bude si s Vámi hrát. Povýší jakoukoliv příležitost na vyšší level. To víno si budete chtít užívat. Nejenom jej pít, ale zároveň jej i objevovat.

     A pokud si jej vyberete jako doprovod k jídlu, doporučuji výraznější polotvrdé sýry 🧀 a nebojte se ani výraznějších pokrmů z drůbeže 🐔 či těstovin 🥘 s plnější omáčkou. Nabídnete-li tomuto vínu rovnocenný pokrm, výsledek se bude násobit. A to za to stojí! 👌

     S pohledy v lásce je to prý jako s doušky vína: první je lhostejný, druhý zaujme, třetí okouzlí. U tohoto vína je první zcela přeskočen, druhý a třetí platí a přidal bych čtvrtý - nebudete jej chtít ztratit 😉

     Na to, co Vám toto víno nabídne, je cena 285,-Kč velmi fajn! K zakoupení v našem e-shopu na tomto odkazu. Ovšem vzhledem k ročníku 2021 jej už určitě nebude neomezené množství. Proto doporučuji neváhat! 😉

MiK, 14.2.2024