BODRO r.2018, výběr z hroznů od Honzy Stávka

09.02.2022

     BODRO může připomínat slovenské "bodriť" - povzbuzovat, nebo české "bodrý" - upřímný, přátelský až žoviální. Pro vína znalé to může připomínat přesmyčku fonetické výslovnosti francouzské oblasti Bordeaux. Bordó - Bodro. Za Cé je správně!

     Název má skutečně evokovat Bordeaux, neboť se jedná blend - cuvée dvou odrůd, která bývají častým základem i ve vyhlášeném koutu vinařské Francie kolem řeky Gironde. Honza Stávek (Víno J. Stávek) postavil toto víno na Merlotu a Cabernet Sauvignonu. Spojení těchto dvou odrůd je ideální, neboť Cabernet dá vínu lehkou divokost a nespoutanost, kdežto Merlot jej zaobalí jemnou tříslovinou a příjemnou ovocitostí.

     BODRO od Honzy Stávka ve výběru z hroznů ročníku 2018 je v barvě krásně rubínovo-granátové s krásnou vizkozitou. Už při přivonění vás zaujme aroma, kterému dominuje Cabernet Sauvignon - černý rybíz, drobné lesní ovoce, ale i příjemná stopa višně či vanilky. Vůně je celkově komplexní a ideálně vybudí k posouzení další ze smyslů - chuť. Zde vás osloví ona příjemná a ideální kombinace hebkosti, divokosti a plnosti. Víno je plné, harmonické s celou plejádou chutí - černé ovoce, které se posouvá až marmeládovosti, tóny višní v čokoládě či již na vůni zmíněná vanilka, což je důsledek zrání ve francouzských sudech. Dlouhá dochuť Vás bude po chvíli opět vybízet k dalšímu napití, což je neklamná známka toho, že s každým douškem budete objevovat něco nového a víno si tak bude stále vyžadovat Vaši pozornost.

     Rozhodně to není víno určené k nadměrné spotřebě či dokonce opití. Na to je ho příliš velká škoda, ostatně jako každého dobrého vína. Představte si, že povedete s někým příjemnou konverzaci, bude se Vám s ním dobře vykládat. Určitě se v ten čas nebudete chtít "ukecat do bezvědomí", ale spíše si z toho něco příjemného odnést a potkat se i příště. A přesně takové je toto víno! V maximální míře Vám zpříjemní přítomný okamžik. A budete-li s mužem či dívkou Vašeho srdce nebo přáteli, kteří za to stojí, příjemnost se bude jen násobit!

     V ceně 365,-Kč k zakoupení v e-shopu MiKwine.cz, konkrétně zde. Pozor, poslední láhve velmi povedeného ročníku 2018! Po vyprodání bude následovat ročník 2019. Doporučuji neváhat!