ALTE REBEN - STARÁ RÉVA. A JEJÍ PŘÍNOS PRO VÍNO?

07.06.2023

      Alte Reben v překladu znamená stará réva. Tato réva má několikametrové kořeny, kterými si bere výživu z vrstev, kam se kořeny běžných vinohradů zatím nedostanou. Pokud vinař odolá nadměrnému zatížení hroznů na keři kvůli vyšší výnosnosti a dokáže se o takovou révu náležitě postarat, odmění jej povětšinou skvostným vínem, která bude mít vždy něco, co vína z běžných vinohradů mít zatím nemohou. Určitou rafinovanost, hloubku, smyslnost a chutě, které budete postupně objevovat. Prostě mají něco navíc. 

     Přesně takovým vínem je Grüner Vetliner Alte Reben r.2022 od Gut Kellerstöckl - Familie Schuckert. Velmi příjemný, kořenitý, pikantní, ale přitom harmonický a svěží Veltlín zelený z vinice Untere Lüss, vyznačující se sprašovým a písčitým podložím, kde se každé druhé meziřadí zelená a pestrobarevně kvete bylinkami. Réva, která má na starosti materiál pro tento Vetlín, je starší 38 let!

     Na barvě je víno žluto-zelenkavé s jiskrnými odlesky. Ve vůni je krásný charakter sadového ovoce (jablek, hrušek, broskví) s výraznějším kořenitějším tónem. Subtilnější, ale důmyslnější a rafinovanější, vyžadující si pozornost. V chuti čisté, plnější, s krásným ovocným základem zralých jablek, stopou hrušek a lehkého tropického ovce, kde poté postupně nastoupí kořenitost bílého pepře, svěží kyselinka a pikantnost, která velmi příjemně prodlouží chuť. Krásná ukázka, co vínu dokáže dodat "stará" réva.

     V našem e-shopu k dostání na tomto odkazu za velmi příjemných 215,-Kč. Vyzkoušejte!

MiK, 7.6.2023