WEINVIERTEL DAC (Grüner Veltliner), r.2023, ried Johannesbergen, suché (Weingut Tagwerker)

Novinka

Ried Johannesbergen
Obsah 0,75l

Weinbau Tagwerker - Herrnbaumgarten, Rakousko

Ikonická, stěžejní a nejvíce rozšířená odrůda je Grüner Veltliner - Veltlín zelený. Ve Weinviertelu dokonce dosáhla takové dominace, že se v této podoblasti, která čítá 13.000ha, pěstuje na více než polovině všech vinic! A protože se jí zde daří a víno z ní je specifické, je také jedinou odrůdou, která se může pochlubit označením Weinviertel DAC, čili "typické víno daného regionu".

A právě takový má v nabídce i Weingut Tagwerker, který sídlí v Herrbaumgartenu. Jejich veltlín pochází z vinice Johannesbergen, největší vinici v katastru města s ideální, jihozápadní orientací, velké 155ha. Ze severní strany kryje tuto vinici les, a tak je obecně povážována za teplou a dobře chráněnou před mrazy. Půda je břidlicová, pokrytá spraší.

A jaký tedy Grüner Veltliner ročníku 2023 s označením Weinviertel DAC od Tagwerkerů tedy je?

V barvě světle zelenkavo-žlutý se svěžími, jiskrnými odlesky.

Vůně je svěží, atraktivní, mladistvá, v kombinaci sadového ovoce - nevíce zelených jablíček s broskví - a pikantní kořenitostí bílého pepře. Pro dolnorakouský veltlín typické, nezaměnitelné.

V chuti šťavnaté, divoké, pikantní, kořenité. Příjemná, harmonická kombinace šťavnaté kyselinky, ovocnosti, kořenitosti s dlouhým závěrem citrusového ovoce.

Víno hravé, zábavné, mladistvé a přitom seriózní. Bude vás bavit, bude trochu rošťácké, ale vše bude mít svoji úroveň. Svěžest je na prvním místě. Pikantnost dodává atraktivitu a kombinace všech vjemů dá dohromady to, co si budete chtít užívat.

V kombinaci s jídlem bych doporučoval těstoviny s omáčkou na smetanovém základě, minutkovou úpravu drůbeže nebo svěží salát s grilovaným kuřecím masem.

Když budete mít toto víno doma, budete mít vždy jistotu, že v případě chuti na fresh víno máte kam sáhnout. A problém s ním budete mít jedině tehdy, pokud vám dojde.

195,00 Kč