POYSDORFER SAURÜSSEL (Grüner Veltliner), r.2023, suché (Gut Kellerstöckl)

Novinka

Obsah 0,75l

Gut Kellerstöckl - fam. Schuckert

Lehké, svěží, hravé víno s ovocným charakterem. Na vůni typická zelená jablíčka a bílý pepř, v chuti jemné, dokonale korespondující s vůní - sadové ovoce, lehká kořenitost a perfektní vyváženost kyselinek a zbytkového cukru. Typický veltlín z poysdorfských vinic.


A co znamená název a označení Saurüssel?
Saurüssel je název jedné z menších vinic, která leží východně od Poysdorfu. Tato vinice dávala historicky velmi dobré Veltlíny (jak jinak v Dolním Rakousku, že?). Několik chytrých hlav poté přišlo s nápadem přeměnit vinici Saurüssel na značku vína Poysdorfer Saurüssel a v roce 1957 tak byla u patentového úřadu zaregistrována jako jedna z prvních poválečných značek vína.

Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let byla na Saurüssel dokonce vyrobena i televizní reklama. Jednalo se o Veltlín s vyšším zbytkovým cukrem a pil se při zvláštních příležitostech. V době své největší slávyk každý o této značce mluvil. Po mnoha úspěšných letech - značka dokonce přežila známý "Weinskandal" - v 90. letech skončila.

Poysdorfer Saurüssel zažil svou renesanci s ročníkem 2010, kdy 15 poysdorfských vinařů tento název znovu oživilo. Stejně jako na svém začátku v padesátých letech minulého století je Saurüssel opět lehkým, svěžím, ovocným Vetlínem, ovšem už bez vyššího zbytkového cukru, určen pro příjemně strávený čas. Poysdorfer Saurüssel mohou oficiálně vyrábět pouze vinaři z Poysdorfu a přidružených obcí.

Jasně daná charakteristika výsledného vína zaručuje jeho stálou kvalitu. Každý Poysdorfer Sauüssel má své oficiální číslo zkoušky, ale aby byla kvalita potvrzena, musí každý Saurüssel projít komisí pěti degustátorů, kteří potvrdí, že víno odpovídá své charakteristice a může tak dělat čest svému jménu.
Posdorfer Saurüssel nezakoupíte v supermarketu. K dostání je pouze u některého z 15 vinařů přímo z vinařství, ve specializovaných obchodech nebo v restauracích.

No a na závěr k vinětě, která je mimochodem pro všech 15 producentů tohoto vína jednotná. Co Vám připomíná? Napovím, že před mnoha sty na onom místě nebyla vinice, ale stráň sloužila jako pastvina pro prasata :) Odtud ten název.

195,00 Kč