DEGUSTACE ROČNÍKŮ Z WEINGUT TAGWERKER

20.02.2024

Výlet do minulosti, jak se patří!

     Pátek 16. 2. patřil v Hostinci U Vlachů degustaci vín z Weingut Tagwerker. Sice jen dvěma odrůdám - Chardonnay a Riesling - ale za to jejich rozpětí z let 2014 - 2023!

     Vzhledem k faktu, že od většiny ročníků se zachovala pouze jedna láhev a tím byla kapacita velmi omezena, byla degustace velmi brzy vyprodána. Za osobní účasti Markuse a Ireny Tagwekerových, kteří svou přítomností dodali degustaci výjimečnost, měli přítomní možnost ochutnat, jak jejich vína v toku času obstála.

      Irene Tagwerker v úvodu představila vinařství a oznámila, že více bude mluvit ona, neboť, dle Markusových slov - on víno dělá a ona jej prodává. Rovnou se tak pasoval do role toho, který prvně ochutnal každé víno, abychom jej mohli pustit dále. Nutno podotknout, že ve všech případech byl jeho názor pozitivní.

      Všechna vína měla přesto jednu velkou nevýhodu. Od většiny ročníků zbyla už jedna, poslední láhev. A pokud překvapila svojí výjimečností, smůla. Nebylo je možné jej zakoupit. A naopak - ročník 2023, který byl čerstvě nalahvován a na degustaci zařazen jako bonus, ještě nebyl k prodeji.

A jak tedy degustace dopadla?
      Nejvíc zvědavosti samozřejmě na sebe poutal nejstarší dostupný ročník 2014. Ten vešel obecně do historie jako jeden z nejhorších. Velké množství srážek a nízké teploty v to nejnevhodnější možné období. Nikdo bychom se tedy nedivili, kdyby už vína nestála za nic. To se ovšem nestalo. Sytá, zlato-žlutá barva u obou vín evokovala nazrálost. Obě vína, Chardonnay i Rieslig, byla na vrcholu, při přísnějším pohledu už z něj lehce klouzala dolů. Rozhodně ovšem nebylo po nich! Vší silou se držela a popírala tak skeptické předpovědi. Klobouk dolů!

      Následný ročník 2015 byl zase obecně vnímán jako jeden z nejlepších. A opět se odrazilo i v kondici vín. Oproti 2014 světlejší barva, krásně na vrcholu, nazrálé, typické. V Chardonnay projev tropického ovoce v kombinaci s lehce vyšším alkoholem, v Riesligu typická petrolejová nazrálost. Velmi fajn!

      Poté šly v těsném sledu za sebou další ročníky - 16, 17, 18... až k 22. Každý měl svou charakteristiku, každé víno bylo něčím zvláštní. V Chardonnay soupeřil o dominanci typický charakter tropického ovoce s kyselinkou. Jeden druhého ovšem výrazněji nepřetlačil a tak bylo velmi fajn pozorovat vliv daného roku v odrazu vína. V Rieslingu byl zase nejpatrnější projev přechodu od petrolejové nazrálosti u starších ročníků, přes vyváženost se svěžestí u ročníků 17, 18 a 19 přes dominantní svěžest u ročníků nejmladších. Krásná ukázka exponencionály!

     Jak už bylo psáno, ročníky 2023 ještě nebylo možné brát úplně vážně. Byly lahvovány pár dnů před ochutnáním a jejich projev ještě nebyl definitivní. Dle Markuse si potřebují pár týdnů odpočinout, neboť nyní se pohybují "nahoru a dolů". Dnes chutnají, zítra nikoliv. Jejich čas ještě musí přijít. K dispozici budou až za pár týdnů.

Závěr?
     Poznatků za ten večer bylo několik. Jeden z nevýraznějších byl asi ten, že uzavření pod šroub nemělo na víno žádný negativní vliv. Zbořilo to tak obecně danou představu, že vína pod šroubem by měla být do 2-3 let zkonzumována. V případě vín, která jsme v ten večer ochutnali, to tak vůbec neplatilo.    

     Někdo se našel ve starších, vyzrálejších, mnohovrstavnějších projevech, někdo preferoval spíše svěžest ročníků mladších. Někdo se našel v různorodosti Chardonnay, jiný preferoval lehce nekompromisní a typický projev a vývoj Rieslingu.

     Celkově to byl velmi fajn výlet, který přinesl spoustu zajímavých objevů. Bohužel už to nelze zopakovat. Ale od jiných odrůd ještě archív máme, takže... ;)

     Jednu vadu ovšem večer měl - nestihli jsme udělat více fotek. Tak nabízíme alespoň to, co se podařilo. A těšíme se na ročník 2023, který brzy naskladníme a bude v našem e-shopu a Hostinci U Vlachů k dispozici!